O nas

Gospodarstwo Agroturystyczne „Mirabelkowe Zacisze”

Zbrosza Duża , miejscowość  położona na Nizinie Mazowieckiej, nieopodal rzeki Pilicy. W odległości 15km od Grójca, Białobrzeg czy Warki,  a ok 70kmWarszawy. Gospodarstwo nasze usytuowane jest w otoczeniu sadów owocowych; głównie są to jabłonie, wiśnie i grusze. I  oczywiście nasza wspaniała Mirabelka, śliwka trochę zapomniana, ale którą możemy się coraz częściej delektować. Jej słodkawo-kwaśny posmak możemy wykorzystać w sokach, kompotach, powidłach, wypiekach czy też jako dodatek do mięs.

Nasza oferta obejmuje  Agro odpoczynek w chatach całorocznych, klimatyzowanych, krytych strzechą, położonych nad stawem w części ogrodu rekreacyjnego.  Dla firm oferujemy  bazę noclegów pracowniczych. Zapewniamy możliwość wyboru oraz indywidualne dostosowanie oferty do państwa potrzeb i oczekiwań. Chętnie udzielimy informacji o turystycznych atrakcjach naszego regionu, wypożyczymy rowery, kajaki lub kije do Nordic Walking, a dla amatorów wędkowania sprzęt wędkarski. Zainteresowanych spokojniejszym odpoczynkiem ugościmy seansem w domku do uloterapii, relaksem w saunie czy jacuzzi na świeżym powietrzu. Dla najmłodszych udostępniamy plac zabaw oraz możliwość obserwacji naszych podopiecznych czyli  kurek, pawi, bażantów oraz królików.

 Chciałabym  również zapoznać państwa z ‘’kawałkiem’’ historii naszej miejscowości.

1978-1982

Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej, powołany 9 IX 1978 w Zbroszy Dużej przez 22 osoby z 13 wsi należących do miejscowej parafii (m.in. Jerzego Górskiego, Mirosława Macierzyńskiego, Zdzisława Ostatka, Jerzego Skrzeczyńskiego, Krystynę Tomalę i Henryka Wojdaka).Do 1974 rolnicy z parafii w Zbroszy Dużej pod przewodnictwem ks. Czesława Sadłowskiego z sukcesem walczyli o budowę kościoła, co zintegrowało lokalną społeczność. W V 1977 349 rolników i ks. Cz. Sadłowski wysłali apel do Rady Państwa o uwolnienie uczestników wydarzeń Czerwca ’76 oraz członków i współpracowników KOR.  KSChZG był w najaktywniejszą spośród działających w tym okresie struktur chłopskich. W rezolucji z 10 IX 1978 żądano zmiany ustawy emerytalnej i zapowiedziano odmowę płacenia składek emerytalnych wg obowiązujących wówczas zasad; zadeklarowano wsparcie dla osób represjonowanych przez władze. Pod rezolucją podpisało się 188 osób. KSChZG, przy wsparciu ks. Cz. Sadłowskiego, podjął skuteczne działania na rzecz poprawy warunków życia miejscowej społeczności: doprowadził do powstania nowego sklepu i budowy drogi, walczył z nieprawidłowościami w punktach skupu płodów rolnych i kółkach rolniczych, w V 1979 zorganizował protest w formie wyrzucenia jabłek na drogi. 12 XI 1978 KSChZG wydał Apel do działaczy ludowych w kraju i poza krajem o wsparcie „chłopskiego ruchu samoobrony”. Od III 1979 w Zbroszy Dużej organizowano wykłady Uniwersytetu Ludowego, działała także biblioteka dla rolników. 18 VIII 1980, w geście solidarności ze strajkującymi na Wybrzeżu, rolnicy z okolic Zbroszy Dużej podjęli lokalną akcję protestacyjną I wstrzymali dostawy mleka i płodów rolnych do punktów skupu; zebrali również i przekazali do Gdańska pieniądze dla strajkujących. IX 1978 – I 1979 KSChZG wydawał pismo „Niezależny Ruch Chłopski”  (ukazały się 4 nr.); X 1978 – I 1980 „Biuletyn Informacyjny” (wydano 18 nr.; w stopce redakcyjnej: Hanna Górska i Marian Piotrowski); ks. Cz. Sadłowski redagował i drukował oba pisma oraz komunikaty KSChZG, udostępniał również na spotkania pomieszczenie w podziemiach kościoła. 21 IX 1980 w Warszawie przedstawiciele KSChZG i in. struktur niezależnego ruchu chłopskiego oraz niezorganizowanych środowisk rolniczych powołali Komitet Założycielski NSZZ Rolników (następnie NSZZR „Solidarność Wiejska”).

W dniu 9.09.2018 w Zbroszy Dużej uczczono 40 rocznicę powstania Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej.

źródło: Encyklopedia Solidarności

 

Zapraszam Beata Macierzyńska